راهنمای خرید محصولات موسیقی کودک

راهنمای خرید محصولات موسیقی کودک برای دسترسی راحت به محصولاتی‌ست که من خریدشان را پیشنهاد می‌کنم. تلاش می‌کنم که صفحه به صورت پیوسته به روز شود تا مواردی که در کلاس استفاده می‌کنیم، برای والدین در دسترس‌تر باشد.


راهنمای خرید ساز و تجهیزات مورد استفاده در کلاس

بلز برای تمرین خانه

بلز دو اکتاو رها - راهنمای خرید محصولات موسیقی کودک

ما در کلاس از سازهایی به نام «زایلوفون» استفاده می‌کنیم. سازی که در اینجا معرفی می‌شود برای استفاده در خانه است و لازم نیست بچه‌ها سازشان را سر کلاس همراه داشته باشند.

«بلز مدل دو اکتاو رها» را به این خاطر پیشنهاد می‌کنم که نسبت به نمونه‌های دیگر موجود در بازار کشورمان، تیغه‌های بزرگتری دارد و شکل قرار گرفتن میخ‌های نگه‌دارنده مزاحمت کمتری در نوازندگی ایجاد می‌کند.


فلوت ریکوردر

فلوت ریکوردر یاماها با انگشت‌گذاری ژرمن - راهنمای خرید محصولات موسیقی کودک

«فلوت ریکوردر ژرمن یاماها» به خاطر نوسان کمتر کیفیت تولید نسبت به بقیه مارک‌های موجود در بازار توصیه می‌شود. اگر به صورت مستقیم از شما خواسته نشده است که فلوت ریکوردر «باروک» بخرید، در ۹۰ درصد مواقع انگشت‌گذاری مدل «ژرمن» مورد نظر است. انگشت‌گذاری در این فلوت ریکوردر برای نوازندگی توسط کودکان کمی ساده شده‌است.

کتاب فلوت ریکوردر

اگر فرزندتان هنرجوی موسیقی کودک من است، نیازی به خرید کتاب ندارد، تمرین‌ها به صورت چاپ شده در پایان جلسات به شما داده می‌شود و در کلیربوک قرار می‌گیرد. اگر هنرجوی موسیقی کودک من مورد نظر نیست، بهتر است از معلم کلاس در مورد تهیه کتاب پرسیده شود.

اگر نوازنده هنرجوی دوره موسیقی کودک نیست، کتاب‌های خودآموز فلوت ریکوردر یک (اینجا را کلیک کنید) و خودآموز فلوت ریکوردر دو (اینجا را کلیک کنید) نوشته استفان گودیر پیشنهاد می‌شود. به این موضوع توجه کنید که این کتاب‌ها برای نواختن با فلوت ریکوردر با انگشت‌گذاری باروک (اینجا را کلیک کنید) نوشته شده‌اند. اگر چه قطعات با فلوت ریکوردر ژرمن قابل اجرا هستند ولی این کار را توصیه نمی‌کنم.


کلیربوک

کلیربوک ۱۰ برگ پاپکو

«کلیربوک ۱۰ برگ پاپکو» به دلیل کیفیت تولید این مارک و همینطور تعداد کم کاورهای پلاستیکی که باعث کاهش وزن (و حمل راحت برای بچه‌ها) می‌شود توصیه می‌شود.

از کلیربوک برای نگه‌داری رپرتوار (آهنگ‌هایی که باید تمرین کنیم) که در کلاس به بچه‌ها داده می‌شود استفاده می‌شود. با توجه به اینکه در هر کاور می‌توانیم دو برگه بگذاریم و اینکه قطعات در چند مرحله در طول دوره بایگانی می‌شوند، هرگز در کلاس‌های موسیقی کودک من مدل ۱۰ برگ پرنمی‌شود. به همین خاطر بهتر است به خاطر کاهش وزن از این مدل استفاده کنیم.


کتاب برای سلفژ

در حال حاضر کتاب‌های پیشنهادی برای سلفژ موارد زیر هستند:


مترونوم/تیونر

شیوه کار با مترونوم - طراحی مترونوم

مدل‌های ام‌تی۳۰ (اینجا را کلیک کنید) و ام‌تی‌۴۰ (اینجا را کلیک کنید) مارک ماسدو از پرفروش‌ترین مترونوم/تیونرهای موجود در بازار هستند. شیوه کار با مترونوم را پیش از این به وسیله تصویر ام‌تی۳۰ توضیح داده بودم که به صورت کامل روی ام‌تی۴۰ هم قابل اجراست. در هر صورت با توجه به تنوع و مدل‌های گوناگون موجود (اینجا را کلیک کنید) شما می‌توانید بنا به بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید مترونوم/تیونر تهیه کنید. 


پوپیتر (پایه نت)

متاسفانه پوپیترهای موجود در بازار (لینک خرید) از کیفیت ساخت بالایی برخوردار نیستند. تنها مارک معمول که کیفیت قابل اعتمادی دارد هرکولس است که متاسفانه قیمت بسیار بالایی دارد. در نتیجه انتخاب پوپیتر را بر اساس بودجه خودتان انجام بدهید.


ملودیکا

ملودیکا یاماها p-32d

همه مدل‌های ملودیکای بیش از دو اکتاو، یعنی دارای بیش از ۲۷ کلید که توسط یاماها (اینجا را کلیک کنید) و هوهنر (اینجا را کلیک کنید) تولید شده‌اند، قابل استفاده هستند. طبیعی‌ست که مدل‌های با کیفیت تولید و صدادهی بهتر، قیمت بیشتری دارند. ولی با توجه به قابل استفاده بودن همه مواردی که شرایط بالا را دارند، می‌توانید رنگ مورد علاقه یا بودجه در نظر گرفته شده را مد نظر قرار دهید.
اقتصادی‌ترین موردی که شرایط بالا را داشته باشد در سایت دیجی‌کالا در حال حاضر مدل فایر از مارک هوهنر (اینجا را کلیک کنید) است. خودم در حال حاضر از مدل P-32D یاماها (اینجا را کلیک کنید) استفاده می‌کنم.
نکته: شخصاً از ملودیکاهای سوزوکی (اینجا را کلیک کنید) استفاده نکرده‌ام، ولی در کل تولید کننده بدنامی نیست.


موسیقی برای شنیدن

در این بخش از «راهنمای خرید محصولات موسیقی کودک» مجموعه‌های شنیداری معرفی می‌شوند که برای کلاس اجباری نیستند ولی شنیدنشان فارغ از ارزش فرهنگی عادت به شنیدن موسیقی، در گسترش دایره شنیداری کودک و در نتیجه آموزش آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر موثر است.


رنگین کمون ثمین باغچه‌بان - راهنمای خرید محصولات موسیقی کودک
رنگین کمون – ثمین باغچه‌بان

سر جلد سی‌دی کارناوال حیوانات، پیتر و گرگ - لئونارد برنستاین - راهنمای خرید محصولات موسیقی کودک
کارناوال حیوانات – پیتر و گرگ – لئونارد برنستین

مجموعه دنیای شادی - ناصر نظر - راهنمای خرید محصولات موسیقی کودک
دنیای شادی – ناصر نظر

سرجلد مجموعه در مزرعه - راهنمای خرید محصولات موسیقی کودک
سی‌دی در مزرعه – موسسه فرهنگی آدمک