تنظیمات پایه‌ای مترونوم

پیش از این در بخش گفتارهای آموزشی گفتار دیگری در مورد شیوه استفاده از مترونوم نوشته شده‌است. این گفتار بر خلاف گفتار «شیوه کار با مترونوم» توضیحی در مورد کارکرد بخش‌های مختلف مترونوم نیست. در اینجا تلاش می‌کنیم که تنظیمات پایه‌ای مترونوم را شرح بدهیم. این تنظیمات، ساده‌ترین حالت ممکن هستند و در اکثر موارد همین تنظیمات مدنظر است.

تنظیمات پایه‌ای مترونوم، روی مدلی که در پایین می‌بینید توضیح داده می‌شوند. این مدل یکی از پرفروش‌ترین و معمول‌ترین مدل‌های موجود در کشور است و اگر مسیرتان به آموزشگاه موسیقی یا اتاق یک نوازنده افتاده باشد، حتماً این مدل را دیده‌اید.

شیوه کار با مترونوم - طراحی مترونوم

این تنظیمات در بیش از ۹۰ در صد مواقع مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر از هنرجویان موسیقی کودک بهتاش داورپناه و یا از خوانندگان کر کودک کاموا هستید، همیشه از همین تنظیمات استفاده‌کنید، مگر اینکه به صورت مستقیم از شما خواسته شود کار دیگری انجام دهید. پس از انجام تنظیمات پایه‌ای نمایشگر اطلاعات تصویر زیر را نمایش می‌دهد. خوشبختانه مترونوم تنظیمات شما را به طور خودکار ذخیره می‌کند و هر بار لازم نیست انجام شوند. یعنی از بار دوم، فقط مترونوم را روشن می‌کنید و دکمه پخش صدا را می‌زنید.

تنظیمات پایه‌ای مترونوم - نمایشگر مترونوم
شیوه کار با مترونوم – نمایشگر تنظیمات پایه‌ای

مراحل انجام تنظیمات پایه‌ای مترونوم

۱. مترونوم را روشن کنید.

دکمه شیوه کار با مترونوم - دکمه خاموش و روشن را بگیرید و نگه دارید تا دستگاه روشن شود.

۲. آیا در حالت مترونوم هستید؟

اگر در حالت مترونوم نیستید، دکمه شیوه کار با مترونوم - دکمه تنظیم تعداد ضرب را بگیرید و نگه دارید، تا وقتی که به حالت مترونوم بروید. 

راه تشخیص حالت مترونوم: در حالت مترونوم، در پایین سمت چپ نمایشگر کلمه Metronome نوشته شده‌است. اگر در این حالت نباشیم، در پایین سمت راست نمایشگر کلمه Tuner را خواهید دید.

۳. الگوی ریتمیک را روی سیاه تنظیم کنید.

دکمه شیوه کار با مترونوم - دکمه الگوی ریتمیک را چند بار فشار دهید تا الگوی ریتمیک بالا سمت راست نمایشگر نت سیاه بشود.

۴. تعداد ضرب را روی «یک» قرار دهید.

دکمه شیوه کار با مترونوم - دکمه تنظیم تعداد ضرب را چندین بار فشار دهید تا عدد بزرگ پایین و وسط نمایشگر، عدد یک بشود.

۵. سرعت مورد نظرتان را مشخص کنید.

با دکمه‌های شیوه کار با مترونوم - دکمه‌های تنظیم سرعت و شیوه کار با مترونوم - دکمه‌های تنظیم سرعت سرعت را (در قسمت بالا سمت راست نمایشگر) کم و زیاد کنید تا به عدد مورد نظرتان برسید.

۶. دکمه پخش را بزنید.

دکمه شیوه کار با مترونوم - دکمه خاموش و روشن را یک بار فشار دهید تا دستگاه شروع به پخش صدای ضرب‌ها بکند.

۷. شدت صدا را تنظیم کنید

با چرخاندن دکمه غلتان بالای مترونوم ( شیوه کار با مترونوم - دکمه غلطان بالای مترونوم ) شدت صدا را به اندازه‌ای که می‌خواهید تنظیم کنید.

تنظیمات پایه‌ای مترونوم انجام شد.
تمرین را شروع کنید!


گفتارهای آموزشی دیگر